Anatolij Kos-Anatolski

KOMPOZYTORZY

Autor utworów scenicznych, koncertów na instrument solowy i orkiestrę, kantat, utworów chóralnych i pieśni, a także kameralnych na różne składy.

ANATOLIJ KOS-ANATOLSKI (1909 Kołomyja – 1983 Lwów) ukończył prawo na Uniwersytecie Lwowskim w 1931 roku. Studiował również fortepian w Instytucie Muzycznym im. Łysenki, a także kompozycję u Wasyla Barwińskiego i Adama Sołtysa we Lwowskim Konserwatorium, które ukończył w 1934 roku. Był nauczycielem muzyki, od 1952 roku wykładowcą, a od 1973 roku profesorem Lwowskiego Konserwatorium. Był również Przewodniczącym Lwowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Ukrainy.

Jego twórczość nigdy nie miała nowatorskiego charakteru. Niemniej Kos-Anatolski wykazuje w niej dobre wyczucie muzycznej narracji, często inspirowanej folklorem, zwłaszcza huculskim. Jest autorem utworów scenicznych (balety, opera), koncertów na instrument solowy i orkiestrę, kantat, utworów chóralnych i pieśni, a także kameralnych na różne składy. Dziś szczególna sympatią wykonawców cieszą się jego pieśni, które łączą koloryt ukraińskiego folkloru z wokalną wirtuozerią.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top