2. Warszawski Festiwal Chóralny „Na Królewskim Trakcie”

KONCERTY

W dniach 2 - 5 sierpnia 2010 r. odbył się 2. Warszawski Festiwal Chóralny "Na Królewskim Trakcie". Wystąpiły na nim dwa zespoły - "Cappella Corale Varsaviana" i "A Cappella Leopolis", które wykonały swoje programy podczas 6 koncertów w różnych kościołach Warszawy. Ideą Festiwalu jest skupienie wydarzeń w centrum Stolicy - na Królewskim Trakcie - i powtarzanie koncertów w miejscach od niego oddalonych.

WSTĘP WOLNY
Chór “Cappella Corale Varsaviana”
Roman Rewakowicz – dyrygent
Program: polska i ukraińska muzyka sakralna – Bartosz Kowalski, Juliusz Łuciuk,
Andrzej Nikodemowicz, Kyryło Stecenko, Mychajło Werbycki, Maksym Berezowski
POSŁUCHAJ

Miejsca:
Bazylika archikatedralna Św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8
poniedziałek, 2 sierpnia, godz. 19:30

Kościół św. Zygmunta na Bielanach
pl. Konfederacji 55
wtorek, 3 sierpnia, godz. 20:00

Kościół N.M.P. Matki Pięknej Miłości
ul. Myśliborska 100
środa, 4 sierpnia godz. 19:00

Chór „Cappella Corale Varsaviana” powstał w 2007 roku z inicjatywy Romana Rewakowicza – dyrygenta aktywnego zarówno w dziedzinie chóralnej jak i orkiestrowej, przy współpracy z Małgorzatą Szymanek-Piotrowską - managerem o wieloletnim doświadczeniu chóralnym. Zespół skupia miłośników muzyki chóralnej różnych epok i okresów historycznych. Ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach muzyki do filmów produkowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Szczególne zamiłowanie i znajomość muzycznych tradycji wschodniego chrześcijaństwa przez Romana Rewakowicza skłania zespół do repertuaru muzyki prawosławnej, w tym wspaniałego „Całonocnego czuwania” (Wsienoszcznoje bdnienije) Sergiusza Rachmaninowa. Chór Cappella Corale Varsaviana wystąpił z dużym powodzeniem w Moskwie i Jarosławlu na zakończenie Sezonu Kultury Polskiej w Rosji.


Zespół „A Cappella Leopolis” ze Lwowa
Ludmiła Kapustina – dyrygent
Program: ukraińska muzyka cerkiewna – anonimowe 12-głosowe koncerty chóralne I. poł. XVIII w., Mykoła Dylecki, Maksym Berezowski, Artem Wedel

Miejsca:
Kościół Bogurodzicy Maryi na Jelonkach Północnych
ul. Powstańców Śląskich 67a
wtorek, 3 sierpnia, godz. 19:30

Kościół Seminaryjny Wniebowzięcia N.M.P.
ul. Krakowskie Przedmieście 52/54
środa, 4 sierpnia, godz. 19:30

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Stokłosach
al. Komisji Edukacji Narodowej 101
czwartek, 5 sierpnia, godz. 19:00

Zespół “A cappella Leopolis” został założony we Lwowie w r. 2002 i składa się z 12-16 śpiewaków. Dyrygentem od początku istnienia zespołu jest Ludmiła Kapustina – absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej, a kierownikiem artystycznym Roman Stelmaszczuk – kompozytor i muzykolog. Chór wykonuje muzykę rożnych historycznych epok z odpowiednią dla danego stylu manierą. W repertuarze zespołu znajdują się programy chorałów gregoriańskich i pieśni średniowiecznych, utwory Monteverdiego, Schütza, Buxtehudego, Haendla, Mozarta, polskich kompozytorów XVI-XIX ww., a także muzyki cerkiewnej i świeckiej epoki ukraińskiego baroku, w tym 12-głosowe anonimowe koncerty chóralne pocz. XVIII w. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach muzyki dawnej. Część jego repertuaru jest nagrana na płytach CD.


Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy

oraz Fundacji ORANGE

Patronat medialny:

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top