Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi
PRASA O NAS
Media o cyklu koncertów „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi”
20 października w Warszawie obfitował w wydarzenia artystyczne wysokiej rangi. W Filharmonii Narodowej występowała legendarna Orkiestra Symfoniczna z Chicago, zaś w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Orkiestra Kameralna Filharmonii w Chmielnickim. Konkurencja była więc duża, ale koncert ukraińskiej orkiestry zgromadził liczne grono słuchaczy, wśród których znalazło się także wiele znaczących osobistości polskiego życia muzycznego.
Cykl koncertów „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi”, organizowany przez warszawską fundację „Pro Musica Viva”, odbywał się w tym roku w największych miastach Ukrainy, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Dobrze więc, że i warszawscy melomani mieli okazję zapoznać się z dziełami polskiej i ukraińskiej muzyki kameralnej w profesjonalnym wykonaniu ukraińskiego zespołu, prowadzonego pewną ręką przez Romana Rewakowicza – znakomitego dyrygenta i kompozytora, a także niestrudzonego rzecznika polsko-ukraińskiej współpracy kulturalnej.
Orkiestra Kameralna Filharmonii w Chmielnickim, istniejąca od 1992 roku, działa na co dzień pod dyrekcją Ołeksandra Drahana, występując regularnie w różnych miastach Ukrainy i na prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół skupia głównie młodych muzyków, grających z dużym zaangażowaniem i werwą, co jest szczególnie istotne w trudnym, współczesnym repertuarze – bowiem to właśnie muzyka XX i XXI wieku stanowi najważniejszy obszar zainteresowania orkiestry.
Pierwszym utworem wykonanym podczas warszawskiego koncertu był Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, jedno z największych arcydzieł polskiej muzyki kameralnej. Roman Rewakowicz poprowadził orkiestrę dość ostrożnie, lecz znakomicie uwypuklił jego neoklasyczny, energiczny charakter dzieła, zwłaszcza jego ostatniej części. Następnie wykonana została Serenada na orkiestrę smyczkową Walentyna Sylwestrowa, chyba najbardziej dziś znanego na świecie kompozytora ukraińskiego. Utwór trudny, wymagający dużej wrażliwości brzmieniowej i olbrzymiej precyzji wykonawczej, znalazł w orkiestrze godnych interpretatorów.
Pierwszą część wieczoru zakończył Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego, jedno z najbardziej cenionych dzieł wielkiego polskiego kompozytora. József Örmény – rewelacyjny lwowski pianista, dobrze znany również polskiej publiczności z licznych występów nie tylko w ukraińskim repertuarze – zaproponował nowatorską, zupełnie odmienną od polskiej tradycji wykonawczej interpretację dzieła. Dominowały tu pełne, zdecydowane brzmienia, zachwycała techniczna wirtuozeria i ogromna wrażliwość na barwę dźwięku – nic więc dziwnego, że pianistę długo oklaskiwano i kilkakrotnie wywoływano na estradę. Koncert Góreckiego był w moim odczuciu zdecydowanie najciekawszą pozycją programu.
József Örmény wystąpił również po przerwie, wykonując wraz z orkiestrą przepiękny I Koncert fortepianowy Igora Szczerbakowa. Dwa lata temu podczas IV Dni Muzyki Ukraińskiej zabrzmiał II Koncert fortepianowy, ostatnio kompozytor stworzył trzecie dzieło tego gatunku – należy mieć nadzieję, że Roman Rewakowicz wkrótce stworzy warszawskim melomanom okazję do zapoznania się także z tą kompozycją, bowiem muzyka Szczerbakowa to jedno z najciekawszych zjawisk w panoramie ukraińskiej muzyki współczesnej. Również tym razem Örmény pokazał pełnię swego pianistycznego kunsztu, a orkiestra godnie towarzyszyła mu w kreowaniu mistrzowskiej interpretacji. Zarówno wykonawcy, jak i obecny na koncercie kompozytor zostali owacyjnie przyjęci przez publiczność.
Kolejnymi punktami programu były: Dyptyk Myrosława Skoryka – oryginalnie skomponowany na kwartet smyczkowy, tu zabrzmiał w wersji na orkiestrę kameralną – oraz Orawa Wojciecha Kilara, „przebój” wielu polskich orkiestr, pozwalający w brawurowy sposób pokazać możliwości techniczne i interpretacyjne zespołu. Orkiestra Filharmonii w Chmielnickim pod batutą Romana Rewakowicza nie zawiodła i tym razem, nic więc dziwnego, że publiczność zmusiła muzyków do bisu – na pożegnanie zabrzmiała przepięknie wykonana Melodia Myrosława Skoryka. Organizatorami koncertu były fundacja „Pro Musica Viva” oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy, Lwowskiej Fabryki Kawy GALCA, Miasta Stołecznego Warszawy, Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Bohdana Batrucha. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło „Nasze Słowo”.
Paweł Markuszewski
Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi w Warszawie
Nasze słowo, Nr 44, 2.11.2014
„W niedzielę odbył się koncert «Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi» w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Chmielnickiej z udziałem dyrygenta Romana Rewakowicza i pianisty Józsefa Örmény. (…) Brzmiała nie zwyczajna muzyka klasyczna, lecz współczesna muzyka klasyczna. Muzyka ciężkiego i ciemnego XX wieku. Istnieje do niej, jak wiadomo, dosyć sporne podejście, które wydaje się wynika przede wszystkim z powodu niemożliwości jej należnego usłyszenia i zrozumienia. Ale oto i ona – możliwość, ziściła się sztuka organizacji dźwięków w czasowej, dźwiękowej i barwowej skali. (…) Wykonanie „Serenady na smyczki” Walentyna Sylwestrowa zachwyciło publiczność znienacka. Zagubieni słuchacze rozglądali się między sobą i zaczynali szemrać od niezrozumienia tej muzyki. Nie wiedzieli czego się dosłuchiwać. Ale bliżej środka utworu, gdy zjawiła się mile brzmiąca melodia słuchacze ostatecznie dostroili się do fal koncertu i z zapartym tchem śledzili pracę orkiestry i jaskrawe dyrygowanie Romana Rewakowicza. «Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową» Henryka Góreckiego oraz «Koncert fortepianowy Nr 1» Igora Szczerbakowa orkiestra kameralna zagrała z udziałem Józsefa Örmény’go – znanego wykonawcy technik awangardowych. Jego aktywna, pewna gra nadała orkiestrze nowy grunt. Gra Örmény’go była podporą dla orkiestry, wokół której zjawiały się coraz to nowe dźwięki. Orkiestra niby tańczyła swoim brzmieniem. Wykonanie «Koncertu fortepianowego Nr 1» Szczerbakowa stało się nieoczekiwaną kulminacją koncertu. Cichy, skupiony utwór rozlegał się jak komentarz do naszych dni. Każdy dźwięk przypominał o tym, co działo się jeszcze kilka dni temu zupełnie niedaleko. Z kolejnym utworem słuchacze zanurzali się coraz głębiej w najbardziej pochmurne zakątki ludzkiej historii. (…) Po takim zagłębieniu warto było rozładować atmosferę, właśnie dlatego usłyszeliśmy jasne i lekkie utwory Myrosława Skoryka i Wojciecha Kilara. W porównaniu z poprzednimi zabrzmiały one aż nadto zrozumiale dla słuchacza, ale był to niezbędny czas zatrzymania myśli, rozluźnienia i otrzymania przyjemności od piękna gry. Również orkiestra zdecydowała się wyrazić słuchaczom cały nagromadzony w ciągu tego koncertu duch – i były to naprawdę cudowne chwile.”
Volodymyr Bilyk
Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi w Żytomierzu
1ZT.UA – pierwszy narodowy informacyjny portal
24.03.2014
„Muzyka, która łączy. Do Ostrogskiej Akademii zawitali sławni muzycy Roman Rewakowicz i József Örmény. Występ pod nazwą „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi” zebrał wielu miłośników klasycznego brzmienia instrumentów. Zatrwożone skrzypce, niskobrzmiący kontrabas i delikatne dźwięki fortepianu. „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi” wykonali sławni artyści – dyrygent z Polski Roman Rewakowicz i zasłużony artysta Ukrainy ze Lwowa József Örmény. Ich występ wsparła Orkiestra Kameralna Chmielnickiej Filharmonii. Podczas koncertu zabrzmiały premierowe u nas wykonania utworów współczesnych kompozytorów Ukrainy i Polski, co zaświadczyło o nowych muzycznych trendach XX wieku, gdzie tradycje ustępują miejsca symbolicznemu nowatorstwu. Znani muzycy do Ostrogskiej Akademii przyjeżdżają już nie pierwszy raz. Mówią, że właśnie tu odczuwają oddech stuleci i związek z młodym pokoleniem. W ten trudny dla Ukrainy czas artyści wierzą, że właśnie muzyka może połączyć ludzi i odbudować równowagę duchową.”
Sławni muzycy Roman Rewakowicz i József Örmény zawitali z koncertem na Rówieńszczyznę.
Sfera TW
27.03.2014
„Wczoraj 20 marca w Tarnopolskiej Filharmonii odbył się koncert „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi”, podczas którego twórczość ukraińskich i polskich kompozytorów wykonała Orkiestra Kameralna Filharmonii Chmielnickiej – dyrygent Roman Rewakowicz (Warszawa, Polska). Solistą tego wieczoru był zasłużony artysta Ukrainy József Örmény (fortepian, Lwów). (…) Ogólnie muzyka, która zabrzmiała tego wieczoru, odtwarzała nastroje i rytm życia w XX stuleciu. Była ona trochę trwożliwa i rozmarzona, nadto szybka i ledwie słyszalna, agresywna i zagadkowa.”
Janina Czajkiwska
W Tarnopolu odbył się dialog dwóch kultur
Wieczorny Tarnopol
21.03.2014