Chór Kameralny „GLORIA”

WYKONAWCY

Chór Kameralny “GLORIA” istnieje już ponad 20 lat. Zrzesza oddanych śpiewaniu muzyków – w większości studentów i absolwentów Lwowskiego Konserwatorium.

Chór Kameralny “GLORIA” istnieje już ponad 20 lat. Od samego początku zrzesza oddanych śpiewaniu muzyków – w większości studentów i absolwentów Lwowskiego Konserwatorium. Chór działa w ramach Lwowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Ukrainy. Został założony w 1989 roku przez dyrygenta Jarosława Hnatowskiego i Wołodymyra Sywochipa, który pełnił rolę prezesa i managera. W 1999 roku Wołodymyr Sywochip przejął obowiązki dyrygenta i dyrektora artystycznego zespołu.

“GLORIA” w krótkim czasie zaświadczyła swój wysoki poziom wykonawczy zdobywając szereg nagród na międzynarodowych konkursach – Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Atenach, Florilege Vocal de Tours we Francji, Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda i na Polifonicznym Chóralnym Konkursie im. G. D’Arezzo w Arezzo we Włoszech.

Na repertuar zespołu składają się zarówno utwory rodzimej ukraińskiej muzyki, jak i światowej klasyki. “GLORIA” przywróciła koncertowemu życiu wiele ukraińskich zapomnianych utworów, jeszcze raz dowodząc jak ważną w rozwoju ukraińskiej muzyki była praktyka chóralna. Od Dyleckiego, poprzez klasyków – Bortniańskiego, Berezowskiego i Wedela, a także przedstawiciela “przemyskiej kompozytorskiej szkoły” w I poł. XIX w. Mychajłę Werbyckiego, do twórczości współczesnej – Myrosława Skoryka, Jewhena Stankowycza i najmłodszego pokolenia lwowskich kompozytorów – Bohdana Sehina i Bohdany Frolyak – “GLORIA” pokazuje ciągłość i bogactwo ukraińskiej chóralnej tradycji, wielokrotnie biorąc udział w prawykonaniach utworów.

Niemniej istotną część repertuaru “GLORII” stanowi światowa klasyka. “Pasja wg Św. Jana” J.S. Bacha, współudział w wykonaniu “Carmina Burana” Orfa, a także szeroka prezentacja utworów Arvo Parta – to tylko próbka twórczych poszukiwań zespołu.

“GLORIA” występowała na wielu festiwalach muzycznych. Jest stałym uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Kontrasty” we Lwowie. Chór brał udział w Festiwalu “Dni Muzyki Macedońskiej” w Skopje, Kiev Music Fest, “Wirtuozy” we Lwowie, “Muzyka w Starym Krakowie”, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich”, „Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie”, „Festiwal Starej Muzyki” w Starym Sączu i wielu innych. Zespół odbył koncertowe tournee w Polsce, Niemczech, Finlandii i Ukrainie. Ma również w swoim dorobku nagrania płytowe, włączając udział w produkcji pierwszego CD z nagraniem opery “Alcide” Bortniańskiego (francusko-ukraińska ko-produkcja), nagranie “Panichidy” Skoryka, a także utworów M. Łysenki i K. Stecenki.

W 2003 roku za osiągnięcia w dziedzinie ukraińskiej muzycznej kultury Chór “GLORIA” otrzymał Państwową Nagrodę im. Mykoły Łysenki.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top