Oleg Bezborodko

KOMPOZYTORZY

Ukraiński pianista i kompozytor. Ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną w Kijowie, gdzie obecnie jest profesorem fortepianu.

Oleg Bezborodko ukraiński pianista i kompozytor. Jego utwory były wykonywane na całym świecie: od Stanów Zjednoczonych do Chin. Studiował w Ukrainie i Szwajcarii. Ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną w Kijowie, gdzie obecnie jest profesorem fortepianu. Jego muzykę wykonali m.in. zespół „musikFabrik”, pianiści Stephen Gutman, Roglit Ishay, Timothy Hoft, skrzypkowie Dima Tkachenko, Orest Smovzh i Loussine Azizian, mandolinistka Olena Olenchyk.

Zarówno jako pianista, jak i kompozytor współpracował niemal ze wszystkimi orkiestrami ukraińskimi i dyrygentami – Hobart Earle, Roman Kofman, Kirill Karabits, Bogodar Kotorovych, Volodymyr Sirenko. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz stypendiów i ukraińskich nagród muzycznych – im. L. Rewuckiego i M. Łysenki. Wykonywał i prawykonał utwory fortepianowe i kameralne niemal wszystkich wiodących ukraińskich kompozytorów współczesnych. W 2020 roku Naxos Records wydało premierowe nagranie Koncertu fortepianowego Valentina Silvestrova w wykonaniu Olega Bezborodko z Litewską Orkiestrą Narodową pod dyrekcją Christophera Lyndona-Gee. W sezonie 2019-2020 pan Bezborodko pełnił funkcję kompozytora-rezydenta w Narodowej Orkiestrze Filharmonii w Odessie.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Fundacja Pro Musica Viva | Idealweb.pl
Scroll to Top