Oleh Bezborodko

KOMPOZYTORZY

Ukraiński pianista i kompozytor. Ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną w Kijowie, gdzie obecnie jest profesorem fortepianu.

OLEH BEZBORODKO (ur. 1975), ukraiński pianista i kompozytor. Jego utwory były wykonywane na całym świecie: od Stanów Zjednoczonych do Chin. Studiował w Ukrainie i Szwajcarii. Ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną w Kijowie, gdzie obecnie jest profesorem fortepianu. Jego muzykę wykonali m.in. zespół „musikFabrik”, pianiści Stephen Gutman, Roglit Ishay, Timothy Hoft, skrzypkowie Dmytro Tkaczenko, Orest Smowż i Loussine Azizian, mandolinistka Olena Olenczyk.

Zarówno jako pianista, jak i kompozytor współpracował niemal ze wszystkimi orkiestrami ukraińskimi i dyrygentami – Hobart Earle, Roman Kofman, Kyryło Karabits, Bohodar Kotorowycz, Wolodymyr Sirenko. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz stypendiów i ukraińskich nagród muzycznych – im. L. Rewuckiego i M. Łysenki. Wykonywał i prawykonał utwory fortepianowe i kameralne niemal wszystkich wiodących ukraińskich kompozytorów współczesnych. W 2020 roku Naxos Records wydało premierowe nagranie Koncertu fortepianowego Walentyna Sylwestrova w wykonaniu Oleha Bezborodko z Litewską Orkiestrą Narodową pod dyrekcją Christophera Lyndona-Gee. W sezonie 2019-2020 Bezborodko pełnił funkcję kompozytora-rezydenta w Narodowej Orkiestrze Filharmonii w Odessie.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top