Oleksandr Szczetyński

KOMPOZYTORZY

Otrzymał nagrody na siedmiu międzynarodowych konkursach kompozytorskich w Austrii, Francji, Luksemburgu, Polsce, Rosji i Szwajcarii.

OLEKSANDR SZCZETYŃSKI (ur. 1960, Charków) jest absolwentem klasy W. Borisowa w charkowskim Instytucie Sztuki. Brał udział w Letnich Kursach dla młodych kompozytorów w Kazimierzu Dolnym w latach 1990 i 1991, gdzie słuchał wykładów L. Andriessena, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, B. Schaeffera, M. Lindberga. Ma również za sobą Kursy Muzyki Komputerowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, kursy mistrzowskie w Lerchenborgu (Dania) m.in. u E. Denisowa.

Otrzymał nagrody na siedmiu międzynarodowych konkursach kompozytorskich w Austrii, Francji, Luksemburgu, Polsce, Rosji i Szwajcarii. Jego lista prac obejmuje kompozycje w wielu formach i składach wykonawczych, od solowej muzyki instrumentalnej i kameralnej po utwory orkiestrowe i chóralne, a także opery. W ostatniej dekadzie napisał fantazję operową „Przerwany list” według Tarasa Szewczenki (wystawiona w Wiedniu w 2015), Koncert fortepianowy (premiera w Moguncji w 2015), cykle chóralne „Six Poems by Pavlo Tychyna” (premiera w Harlemie w Holandii w 2016) i „Pastorals for Angels” (2021), opera apokryficzna „Juda i Magdalena” (2017), Koncert akordeonowy „Ascension” (2018), Sonata na organy (2021). W 2018 roku wydał książkę o ukraińskim kompozytorze awangardowym Leonidzie Hrabowskim (ur. 1935) zawierającą dialogi z kompozytorem, artykuły analityczne, listy i inne materiały. Od 2018 r. jest wykładowcą Katedry Kompozycji i Instrumentacji na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P. Kotlarewskiego.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top