Igor Szczerbakow
KOMPOZYTORZY
Jest autorem oper, utworów na orkiestrę symfoniczną, muzyki teatralnej, utworów kameralnych, wokalnych i chóralnych, a także utworów dla dzieci.
IGOR SZCZERBAKOW (ur. 1955, Dniepropietrowsk) ukończył kompozycję w Kijowskim Konserwatorium Muzycznym w klasie Witalija Kirejka. Obecnie jest profesorem kompozycji w tymże Konserwatorium, przemianowanym na Narodową Akademię Muzyczną Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. W latach 1992-95 był dyrektorem festiwalu muzyki współczesnej “Muzyczne Forum Młodych”. Obecnie jest dyrektorem kijowskiego Festiwalu “Muzyczne premiery sezonu”, a także przewodniczącym komitetu organizacyjnego najważniejszego festiwalu muzycznego Ukrainy „Kyiv Music Fest”. Od 1999 roku był przewodniczącym Kijowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Ukrainy, a od 2010 roku jest przewodniczącym Związku Kompozytorów Ukrainy.
Otrzymał Państwową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki, a także Artystyczną Nagrodę „Kijów” im. Artema Wedela. Jest autorem oper, utworów na orkiestrę symfoniczną, muzyki teatralnej, utworów kameralnych, wokalnych i chóralnych, a także utworów dla dzieci. Wiele utworów Igora Szczerbakowa wynikło ze współpracy ze znakomitymi ukraińskimi wykonawcami – pianistą Józefem Örménym, skrzypkiem Bogodarem Kotorowiczem oraz pianistą i dyrygentem Walerijem Matiuchinem. Utwory wokalne i chóralne napisane są do tekstów Afanasija Feta, Łesi Ukrainki, Kima Sobola, Liny Kostenko, Mykoły Worobjowa, Maksyma Rylskiego, Jurija Plaksiuka. W swej muzyce kompozytor stara się jednoczyć eruopejskie tradycje muzyki sakralnej z medytacyjnym budowaniem przestrzeni muzycznej, ostatnio coraz bardziej zabarwionej neoromantycznym strumieniem. Wśród najważniejszych kompozycji, znajduję się „Wers pokutny” (1989), kantata na chór mieszany „Stabat Mater”(1992), „Aria Passione”na orkiestrę kameralną (1992), „Agnus Dei” na sopran, organy i perkusję (1996), „Koncert na fortepian i smyczki” (1996), „Koncert na skrzypce i orkiestrę kameralną” (1997-99), „Liebestod” na orkiestrę symfoniczną (2004), „Barkarola” na fortepian i orkiestrę symfoniczną (2005), „Koncert fortepianowy Nr 2” (2005), „Koncert na flet i orkiestrę” (2008). Utwory Szczerbakowa są wykonywane w wielu krajach, a także nagrane dla Ukraińskiego i Polskiego Radia oraz wydane na płytach CD. W Polsce prezentowane były m.in. na „Warszawskich Spotkaniach Muzycznych” i „Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich”. Były wydawane w Ukrainie i Szwajcarii. Aktualnie wydawcą utworów Igora Szczerbakowa jest Wydawnictwo „Lauren Keiser Music Publishing” (NY, USA).