Polsko-ukraińskie muzyczne premiery

KONCERTY

29 grudnia 2013 r. w Kijowie w Sali Koncertowej Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy Fundacja "Pro Musica Viva" we współpracy z Narodowym Związkiem Kompozytorów Ukrainy zorganizowała koncert z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy pod dyrekcją Wołodymyra Sirenki, a także pianisty Józsefa Örmény, na którym były prawykonane utwory Anny Hawrylec, Jerzego Kornowicza oraz Igora Szczerbakowa w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Program koncertu:

Anna Hawrylec - "Signa" na orkiestrę symfoniczną

„Znaki to najdawniejszy atrybut ludzkiego życia. Towarzyszą człowiekowi od czasu jego pojawienia się na Ziemi. Ze znaku narodziły się język i pismo. Nie tylko widoczne znaki, ale także tajemne otaczają ludzi. Zadaniem człowieka jest rozpoznanie sensu jego pojawienia się w otaczającym świecie – rozszyfrowanie swego immanentnego kodu. Jedną z wersji muzycznego zgłębiania problemu znaków (symboli) można traktować i ten utwór.”

                                                             Anna Hawrylec

 
Jerzy Kornowicz - "Wielkie przejście" na fortepian i orkiestrę symfoniczną

"Był młody muzyk. Pewnego dnia zniknął. W akcie odwagi przed wielkim i strachu przed mniejszym. Tworzył swoje „sytuacje dźwiękowe” i muzyczne zagadki. Nie do odgadnięcia. Stąd ten mój utwór, niepodobny do moich innych, dla mnie samego zagadkowy. Jest to mój wyraz współobecności wszak w tym samym świecie, który był udziałem owego dziwnego chłopaka. Ale każde wielkie przejście ma coś ze sobą wspólnego, wymiar zmiany zasadniczej – czy przez Morze Czerwone, kijowską Wielką Bramę czy Majdan. Ma wymiar konieczności i pokład nadziei, że przechodzi się ku lepszemu. Nic już potem nie będzie jak było. 

Utwór powstał na zamówienie Fundacji „Pro Musica Viva” dzięki finansowemu wsparciu z unikalnego polskiego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca zamawiania utworów i ich upowszechniania w internecie. Utwór jest dedykowany Romanowi Rewakowiczowi i moim ukraińskim Przyjaciołom."

                                                             Jerzy Kornowicz


Igor Szczerbakow - III Koncert Fortepianowy na fortepian i orkiestrę symfoniczną

„Jest mi bardzo trudno powiedzieć coś o tym koncercie, napisanym dla wybitnych muzyków – Józsefa Örmény, Wołodymyra Sirenki i Romana Rewakowicza. Oprócz wielkiej trwogi o los naszej Ukrainy, o której w ciągu ostatniego miesiąca – czasie pisania tego koncertu – tyleż razy powiedziano „Sława Jej”, a odpowiedź znali wszyscy Ukraińcy jakiejkolwiek narodowości – był jeszcze jakiś odwieczny smutek i ciepło ludowej kołysanki, jaką bardzo lubiłem w przeciągu dziesięcioleci – Kotyku sireńkyj, kotyku bileńkyj, kotku wołochaty, ne chody po chati… ne budy dytiaty („Kotku szary, kotku biały, kotku włochaty, nie chodź po chacie… nie obudź dzieciny”), który – ten smutek – podnosił temat miłości do swojej ziemi na jakiś sakralny poziom. I nic więcej…”

                                                             Igor Szczerbakow


Wykonawcy:

Dmytro Tavanets - fortepian (w utworze Jerzego Kornowicza) 

József Örmény - fortepian (w utworze Igora Szczerbakowa)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy

Wołodmyr Sirenko - dyrygent

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

BOHDAN BATRUH

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top