Lubawa Sydorenko

KOMPOZYTORZY

Kompozytorka, absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, od 2015 roku aktywnie współpracuje z Polsko-Ukraińską Fundacją imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

LUBAWA SYDORENKO (ur. 1979) – kompozytorka, absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki w klasie Jurija Łaniuka, członkini Związku Kompozytorów Ukrainy. Jest laureatką nagród państwowych im. Lwa Rewuckiego (2007) i im. Borysa Latoszyńskiego (2015), stypendystka m.in. programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia” (2005, w klasie Zbigniewa Bujarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie) oraz Fundacji „Ernst von Siemens Musikstiftung” (Monachium, Niemcy 2009). Posiada tytuł profesora nauk muzycznych i doktora filozofii.

Jej utwory, reprezentujące szerokie spektrum gatunków – od muzyki symfonicznej, kameralnej do elektronicznej, znalazły się na 4 płytach, które zostały włączone do archiwów telewizyjnych i radiowych w Ukrainie, Polsce oraz w Niemczech. Utwory te są z dużym sukcesem wykonywane w wielu krajach na świecie przez czołowe ukraińskie oraz zagraniczne zespoły muzyczne. Kompozytorka regularnie uczestniczy w wielu festiwalach muzyki współczesnej w Ukrainie oraz za granicą: „Trybuna współczesnych kobiet-kompozytorek” w Kolonii (Niemcy), „Kyiv Music Fest” oraz „Muzyczne Premiery Sezonu” w Kijowie, „Kontrasty” we Lwowie, „Dwa dni i dwie noce” w Odessie i in. Współpracowała blisko z Andrzejem Chłopeckim, a także z warszawskim zespołem Cellonet pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera. Od 2015 roku aktywnie współpracuje z Polsko-Ukraińską Fundacją imienia Ignacego Jana Paderewskiego. 

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top