Orkiestra Kameralna Filharmonii Chmielnickiej

WYKONAWCY

Orkiestra Kameralna Filharmonii Chmielnickiej powstała w 1992 roku. Założona przez dyrygenta Sergija Leonowa połączyła muzyków doświadczonych i utalentowaną młodzież muzyczną.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Chmielnickiej powstała w 1992 roku. Założona przez dyrygenta Sergija Leonowa połączyła muzyków doświadczonych i utalentowaną młodzież muzyczną.  Od 2008 roku orkiestrą kieruje Oleksandr Dragan, absolwent Akademii Muzycznej im. M. Łyseki we Lwowie w klasie dyrygentury wybitnego ukraińskiego dyrygenta Jurija Łuciwa. Pod dyrekcją Oleksandra Drahana zespół realizuje różne programy koncertowe poświęcone zarówno muzyce klasycznej jak i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki ukraińskiej.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Chmielnickiej. Źródło: Archiwum Orkiestry

Na repertuar orkiestry składają się utwory А.Vivaldiego, J.S. Bacha, H. Purcella, W.А. Motzarta, G.F. Handla, К. Saint-Saensa, G. Bizeta, P. Czajkowskiego, D. Bortnianskiego, М. Berezowskiego, В. Barwinskiego, В. Kosenki, М. Skoryka, J. Stankowycza, I. Karabica, W. Hubarenki, W. Zubyckiego, О. Kozarenki, M. Balemy, Y. Laniuka, W. Kaminskiego i innych. Orkiestra Kameralna Filharmonii Chmielnickiej aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym nie tylko swego miasta. Kameralny skład zespołu umożliwia jego dużą mobilność. Orkiestra dała koncerty w różnych regionach Ukrainy – w Winnicy, Iwano-Frankowsku, Lwowie, Żytomierzu, Równym, a także na Krymie. W 2009 roku zespół zdobył nagrodę na Ogólno-ukraińskim Konkursie Orkiestr Kameralnych «Prime-Orchestra – 2009». Niejednokrotnie występował na ważnych muzycznych festiwalach Ukrainy – na Festiwalu „Kyiv Music Fest” w Kijowie,  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie, „Dwa dni i dwie noce” w Odessie, „Bukowiński listopad” w Czerniowcach, na Festiwalu im. A. Kos-Anatolskiego w Kołomyi i innych. Orkiestra jest stałym uczestnikiem Festiwalu „Chmielnicki Kamer-Fest” w Chmielnickim. Zespół brał udział w muzycznych festiwalach zagranicą Ukrainy – w Międzynarodowym Festiwalu «Klaipedos musikos pavasanis» w Kłajpedzie na Litwie, „Dniach muzyki kompozytorów krakowskich” w Krakowie, w Festiwalu „Muzyki odnalezionej” w Tarnowie, w festiwalach w Krośnie i Sosnowcu. W 2012 roku wydał płytę CD pt. „Młody Mendelssohn” z udziałem polskich muzyków Henryka Błażeja i Teresy Kaban. W marcu 2014 przy współpracy z warszawską Fundacją „Pro Musica Viva” orkiestra pod dyrekcją Romana Rewakowicza zrealizowała projekt pt. „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi” dając koncerty w sześciu miastach zachodniej i centralnej Ukrainy. Na repertuar koncertów złożyły się wybitne utwory polskiej i ukraińskiej kameralistyki – dzieła Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Walentyna Sylwestrowa, Igora Szczerbakowa i Myrosława Skoryka.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top