Zespół Kameralny „Kijowscy soliści”

WYKONAWCY

Zespół Kameralny „Kijowscy Soliści” został założony w 1996 roku przez znakomitego ukraińskiego skrzypka Bohodara Kotorowicza

Zespół Kameralny „Kijowscy Soliści” został założony w 1996 roku przez znakomitego ukraińskiego skrzypka Bohodara Kotorowicza (1941-2009), profesora Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Pod jego artystyczną dyrekcją w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny, plasujący go dziś wśród najlepszych zespołów kameralnych Ukrainy.

Kijowscy Soliści. Foto: Archiwum Zespołu

W skład zespołu wchodzą wybitni instrumentaliści – młodzi utalentowani muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, wielu z nich to wychowankowie prof. Bohodara Kotorowicza. Ta kameralna orkiestra smyczkowa posiada szeroki repertuar, w którym znaczące miejsce przeznaczone jest ukraińskiej muzyce współczesnej. Wiele utworów powstało z myślą o tym zespole. W czasie swojej kilkunastoletniej historii „Kijowscy Soliści” odbyli szereg koncertów w Ukrainie i poza jej granicami. Zespół występował w Pałacu Luksemburskim i Pałacu UNESCO w Paryżu, w Operze Komicznej w Berlinie, w Sali Koncertowej “Flagey” w Brukseli, w RadioKulturhaus i Pałacu Lichtensteina w Wiedniu, w Sali Koncertowej „Esplanade” w Singapurze i „World Exhibition” w Japonii. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach – w 43. Festiwalu „Warszawska jesień”, XII Festiwalu Wielkanocnym im. L. v. Beethovena w Warszawie, Festiwalu im. Ojstracha w Pärnu (Estonia), Festiwalu „Muzyka kompozytorów krakowskich”, „Muzyka klasyczna” w Rurh (Niemcy), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Symfonicznej w Algierii, a także w festiwalach ukraińskich – „Muzyczne premiery sezonu” w Kijowie, „Kyiv Music Fest”, „GOGOLFEST” i innych. Zespół „Kijowscy soliści” współpracował z dyrygentami Wolodymyrem Sirenką (Ukraina), Sauliusem Sondeckisem (Litwa), Kyrilem Karbitsem (Ukraina-Wielka Brytania), Dmytri Yablonskim (USA), Romanem Rewakowiczem (Polska),  a także wieloma ukraińskimi i zagranicznymi solistami: V. Papyan (fortepian, Izrael), S. Retie (flet, Francja),  I. Chetuyev (fortepian, Ukraina), N. Grubert (fortepian, Holandia), G. Hofman (wiolonczela, USA), K.M. Mehner (fortepian, Hiszpania),  J. Milkis (klarnet, USA), M. Petuhov (fortepian, Rosja), U. Uliona (altówka, Litwa), D. Severin (wiolonczela, Szwajcaria), D. Ashkenazi (klarnet, Szwajcaria). Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, jak również dla ukraińskiego radia i telewizji. Za aktywną działalność w promocji ukraińskiej kultury Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przyznało Zespołowi „Kijowscy Soliści” tytuł „Ambasador kultury ukraińskiej w świecie”. Dekretem prezydenta Ukrainy zespół otrzymał status „Narodowy Zespół Kameralny”.

Przeczytaj też o:
ul. Gąbińska 9 / 64
01-703 Warszawa
Scroll to Top